Bemutatkozás
Könyveim
Árak és engedmények
Család-barát magazin
Gyógyultak történetei
Lelki táplálékok


Erősítenek a jó ételek
Bokor Katalin természetgyógyász soha nem kóstolt húst.


Már kicsi korban húshoz, fűszeres és sós ételekhez, tejtermékekhez szoktatjuk a gyermekeinket. Bokor Katalin természetgyógyász szerint ez a fő oka a civilizációs betegségeknek. Pedig megszokott ízeinket egészséges fogásokkal is élvezhetjük.


Táplálkozásunk súlyosan egyoldalú, túl sok fehérjét és szénhidrátot fogyasztunk, ám nagyon kevés nyersételt, vélekedik Bokor Katalin természetgyógyász, aki Életreceptek - ételreceptek című könyvében részletesen is kifejti, mire van szüksége szervezetünknek, és hogyan előzhetjük meg a betegségeket táplálkozással. Ő maga annak köszönheti az életét, hogy - vallási okokból - soha életében nem kóstolt húst, orvosa szerint többek közt így élte túl a csont TBC-t. Viszont változatos módszereket tud a hús és a tej pótlására: kocsonyát, fasírtot is készít, maga állítja elő az egyébként drága szójatejet, és maga süti a kenyeret. Általában teljes kiőrlésű lisztet és hidegen sajtolt olajat használ. Asztalára minden étkezésnél kerül nyers étel is. Receptjei nem csak egészségesek, a pénztárca számára is kedvesek. Ízelítőül adunk közre néhányat.

Korpás kenyér


Hozzávalók: 1 kg finomliszt, 30 dkg korpa, 5 dkg élesztő, 2 dkg lenmag, 2 dkg kömény, 1 kanál só, 6-8 dl meleg víz, 1 dl olaj. Az élesztőt a lisztek közepében eldolgozom, pihentetem, a többi hozzávalóval kb. 15 percig dagasztom, majd még kétszer 3-3 percig. Mikor harmadszor is megkel, forró sütőben kisütöm.

Lecsós öntet


Ha nagyon sietek, télen gyorsan elkészíthető a következő öntet. 20 dkg vöröshagymát kevés olajon megpárolok, a polcról egy üveg (7 dl-es) kész lecsót (paprika és paradicsom) hozzáöntök. 1 dl növényi tejföllel és 2 evőkanál liszttel mixelem, s a kifőtt makarónihoz tálalom.

Kocsonya szójafasírozottal


Hozzávalók: a kocsonyához 1 kg burgonya, 3 fej fokhagyma, só, 2,2 dl víz.
A fasírozotthoz: 20 dkg szójadara vagy ledarált kocka, 20 dkg vöröshagyma, 3 db áztatott zsemle, 8 gerezd fokhagyma, kevés pirospaprika, só, 3-4 dl étolaj, 1 kiskanál főzött lenmag. A megtisztított burgonyát apróra reszelem, majd a levét kinyomkodom (vagy gyümölcscentrifugán kicentrifugálom), ez a keményítő. A keményítőre vizet öntök, felkavarom, majd miután leülepedik (ez lehet 20-25 perc is, amíg látható, hogy alul fehéredik a keményítő), leöntöm róla a vizet. Ezt addig ismételem, amíg szép fehér nem lesz. A fokhagymát apróra vágom, 2 liter jól megsózott vízbe teszem, megfőzöm. A fokhagymát azért kell sós vízben főzni, mert a burgonyakeményítő sótlan. Amikor puhára főtt, átszűröm, visszateszem a tűzhelyre. Közben elkészítem a fasírozottakat: a hozzávalókat összedolgozom, kis gombócokba gyúrom, és forró olajban kisütöm a sütőbe téve, tepsiben. A félretett keményítőről leöntöm az utolsó vizet, és felhígítom  2 dl vízzel. Hozzáöntöm az edényben fővő sós-fokhagymás vízhez, és állandó keverés mellett tovább főzöm még néhány percig. Tányérokba rakom a fasírozottat, és ráöntöm a kocsonyalét, majd hidegre teszem. Miután megdermedt, paprikás olajjal meglocsolom a tetejét, úgy tálalom. A fasírozott nem csak a kocsonyába jó, tálalható főzelékkel, mártásokkal, savanyúsággal is.

Egyszerű szójatej


A szójababot otthon ledaráljuk, s az így nyert lisztet használjuk.
Hozzávalók: 1,5 dl liszt, késhegynyi só, 1 l víz, két evőkanál méz, citrom.
Forrásban lévő vízbe teszem a szójalisztet, a sót, megvárom, míg forrni kezd, megkavarom, s a tűzhelyet takarékra téve 15 percig főzöm (közben nem kell kavargatni). Majd teaszűrőn átszűröm, lehűlés után ízesítem ízlés szerint citrom kifacsart levével, vaníliarúddal, kókuszreszelékkel, stb.