Bemutatkozás
Könyveim
Árak és engedmények
Család-barát magazin
Gyógyultak történetei
Lelki táplálékok


"Otthontár magazin:" Befőzés tartósítószer nélkül Feketéné Bokor Katalin receptje segítségével


2010. nyár IX. évfolyam 31 szám         

     Lecsó


Hozzávalók:   6 kg paprika,  3 kg paradicsom,  1 kg hagyma Nátrium benzonát

10 l-es fazék (kondér),  5 liter fazék az üveg kifőzéséhez, merőkanál fakanál, gyűrűgumi, celofán, befőttes üveg

 

Mint a befőzés útjára nem olyan régen lépő írom ezt a cikket Önöknek. Én is egy kedves ismerősömtől kapott kis könyvből tettem meg az első lépéseket és élveztem később ezeknek a bizonytalan lépéseknek a gyümölcsét.

-  Rendkívül fontos a tisztaság. Pakoljunk el mindent a munkafelületről a mosogatóból és gondos fertőtlení­tést, takarítást végezzünk.

-  Mossuk el alaposan az üvegeket, a papírmatricákat is távolítsuk el. A tiszta üvegeket bugyogó vízben 3 percig főzzük majd szájjal lefelé fordítsuk papír kéztörlőre. A merőkanalat is főzzük ki.

-  Csak ép zöldséget, gyümölcsöt használjunk. Alaposan mossuk meg a paprikát, paradicsomot, hagymát és szeleteljük fel tetszőlegesen.

Mehet a tiszta kondérba, hagyma, paprika és paradi­csom ebben a sorrendben.

- Forrástól számítva úgy nagyjából 15-20 percet főzzük az összetevőket.

-  Töltsük meg az üvegeket, tetejére egy újnyi vastagságban étolajat töltsünk, ne spóroljuk le, ha kevés van rajta akkor sem romlik meg, de a ami kilóg az olaj alól az megszárad és megbarnul.

 Ne fűszerezzük, és ne tegyünk bele tartósítószert!

A megtöltött üveg tetejére, - előzetesen felnégyelt -celofánt kötünk két rétegben a következők szerint: lapos tányérba merjünk forralt, de már kihűlt vizet (az üvegek kifőzésénél tehetünk félre) A celofán egyik felét vizezzük meg (tegyük a tányérba és óvatosan húzzuk ki, hogy a másik fele száraz maradjon,) majd vizes felével lefelé tegyük az üvegre és gumizzuk rá a száraz fele van felfelé melyre Nátrium benzonátot szórunk. Most egy másik celofán egyik felét ismét megvizezzük és vizes felével felfelé az üvegre tesszük és legumizzuk. A száraz fele érintkezik a tartósítószerrel. -Újságpapírba csomagoljuk, vigyázunk,   hogy a celofán ne érintkezzen az üveg tartalmával, és pokrócok közé tesszük, zárt helyre ( én az ágyne­műtartót használtam)

-3-4 nap múlva végleges helyére tesszük.

Az így elkészített lecsó nálunk 5 hónapig állt el,

azért csak addig mert elfogyott, de cukor és tartósító-szermentes, összesen 15 percig főzöttszilvalekvárunk utolsó üvegét hibátlan állapotban most júliusban ettük meg fájó szívvel:) Az őszibarack lekvár elállóságát szinte nem is volt időnk letesztelni 3 hónap alatt elfogyott 20 kg gyümölcsnyi!

 Egy tipp a már polcról levett lecsó további felhaszná­lásához, nekünk nagyon jól bevált.

 Honlapunkon, barack eper befőzés cukor és tartósítószer nélkül, sok-sok képpel illusztrálva!

Nem csak finom, egészséges, a rövid főzési időnek köszönhetően minden jó benne marad (vitamin, ásványi anyag) de a család, az ismerősök, rokonok is rendkívül örülnek neki.

Nézzük mit nyerünk a befőzéssel a spóroláson kívül:

Egyszeri 2 embernek 3 órás munkával kb. 12-15
üvegnyi lecsót mely heti egy vitaminban és rostban
gazdag, bőséges, tartósítószermentes ebédet jelent
2 fő részére 3-3,5 hónapon keresztül.
Azért ez már valami! Vágjon bele Ön is bátran!