Bemutatkozás
Könyveim
Árak és engedmények
Család-barát magazin
Gyógyultak történetei
Lelki táplálékok


SZÉPSÉG- EGÉSZSÉG

„Formosa facies muta commendatio est.” (Publ. Sírus)= A szép külső (a szép arc) már maga is szótlan ajánlás.”

Kinek mit jelent a szépség szó, az igen változó, de hogy mi annak feltétel, hogy szépnek lássanak bennünket, mit tehetünk magunkért e cél érdekében, az tőlünk függ. A választék lehet, hogy széles körű, sok minden befolyásolja szépségünket, de mindezeket a mi életmódunkkal magunk is befolyásolhatjuk.

Foglalkozási „ártalom”, - sokszor, ha ránézek valakire, már a „bőre” árulkodik egészségi állapotáról. Viselkedését, szemét tekintve pedig lelki bajaira is. De nem csak a bőr „jelez” egészségi állapotáról, hanem a súlya is. Gyakran, ha egy-egy művelődési ház felkér egy előadás megtartására, előre megadják a témát is. Volt olyan város, ahol „A depresszió és a túlsúly kapcsolata” témát adták meg. Igen, a Teremtőnk bennünket értelmi-lelki és fizikai összességében alkotott meg, s ezek egymásra hatása igen nagy, tehát úgy egészségünk, mint szépségünk értelmi-lelki és fizikai életünk helyes, vagy helytelen módjától függ.

Összeségében ezeknek a jó vagy rossz állapotától függ, az álmunkban gyakran visszatérő „szépség” el nem érésének oka.

Sokszor hallhatjuk az orvosoktól: Amilyenek az ereid, olyan az egészséged, illetve, amilyen a véred, olyan az egészséged. Vérünk pedig az elfogyasztott táplálékokból képződik, mindabból, amit magunkhoz veszünk: levegő, folyadék, táplálék stb. ezek befolyásolják, hogy jó anyagcserénk legyen, hogy a felvett táplálék salakanyaga a megfelelő időn belül már eltávozzék szervezetünkből.

Amennyivel ez az idő hosszabbodik, a bélbolyhokban levő kicsi nyirokérnek időt adunk, hogy a bennrekedt méreganyagot szállítsa széjjel szervezetünkben. S ezek a méreganyagok szeretnének eltávozni, s így mikor a pórusainkhoz jutnak, fertőzést okozva, különféle pattanásokban, gennyes hólyagokban mutatkoznak meg. A bánatos személy gyorsan megveszi a legdrágább krémeket, ezzel „ápolgatva magát”, s nem gondol arra, hogy szervezetének egy komoly belső tisztításra van nagy szüksége. Kellő mennyiségű rostos táplálékra, nyers gyümölcsre, zöldségre, s nem utolsó sorban bő, egészséges folyadék elfogyasztására van szüksége, mely által elősegítheti emésztőszerveinek jó működését. Tanácsom, hogy lehetőség szerint rendszeresen táplálkozzunk: naponta csak háromszor, s ha 50%-ban a teríték nyers gyümölcs, vagy zöldség, s a napi 2,5 liter folyadékot is elfogyasztjuk, mi nálunk is meglesz a helyes anyagcsere működés: ahányszor étkezünk, annyiszor lesz székletünk is. (Ezért tanácsos, hogy a Táplálékod legyen gyógyítod c. könyvben leírt helyes méregtelenítési kúrát évente legalább ősszel- tavasszal mi magunk otthon elvégezzük, vagy a különböző fürdőkkel elősegítjük vérkeringésünk, ereink munkáját.) (Tessék mondani, ha 5-6-szor táplálkozik, mikor pihen az emésztőrendszere???)

A Biokozmetika c. könyvben úgy a száraz, mint a zsíros bőr ápolására találnak otthon elkészíthető ápolási krémek receptjeit. Mivel azokat rövid idő alatt felhasználják, ezért minden tartósítószer nélkül tudják vele ápolni bőrüket. Egy ilyen könnyen elkészíthető, de igen hasznos krém: a házilag eltett savanyú-káposzta leve és a teljes őrlésű búzából készített pép, amelyet naponta egy órára az arcunkra kenünk, már 3-4 nap után látni fogjuk gyógyító hatását.

Szépségünk megtartásához kellő mozgásra, tornára, időbeni napozásra is nagy szükségünk van.

Feltétlenül törekedjünk többet sétálni, vagy sietni a jó levegőn. A napozás is áldás bőrünknek, s többi fizikai szerveinknek is, de a megfelelő időben. Tanácsos már kora tavasszal- ahogy a Táplálékod legyen gyógyítód c. könyvemben leírom, elkezdeni a napozást. Először csak a lábainkat, karjainkat, majd fokozatosan felső testünket is, mikor még nem erős a nap fénye. Majd a tavasz elmúltával vigyázzunk arra, hogy délelőtt 10 és délután 15 óra között ne napozzunk. Ilyenkor menjünk az árnyékba, s egy jó beszélgetéssel, vagy olvasással töltsük el szabad időnket.

Dr. Sang Lee azt írja: Ha bő fehérje tartalmú ételt fogyasztasz, ki se feküdj a napra. A nehéz ételek, a bő zsíros, fehérje tartalmú ételek „méreganyagait” a nap kihozza a felszínre, ezáltal megfertőzve bőrödet, fertőzést, esetleg bőr-rákot előidézve. S ekkor „szidjuk” a nap erős ártalmát, s arra nem gondolunk, hogy helytelen táplálkozással saját magunk idéztük elő a bajt. Ha helyes időben napozunk, csökkenni fog a vércukor szintünk, tüdő, csont és sok-sok problémánkra napozásunk Isten áldása lesz, úgy mint a növényeknek, földnek, állatoknak, egyszóval mindennek.

Bőrünk szépsége a szüleinktől örökölt génektől is függ. A nemi betegségben szenvedő szülők gyermekeinek bőre lehet már eleve nagyon pattanásos, gennyes, kis hólyagocskákkal teli. A jó Isten egy embernek egy feleséget adott, a gyakori partnerváltás igen sokféle betegséget hozhat magával, még utódaira is.

Szépségünk nemcsak a bőrünktől függ, hanem magasságunkhoz viszonyított test-súly kilogrammunktól is. A Szeretet, mint gyógyító erő c. könyvemben külön fejezetben foglalkozom a „Depresszió és a túlsúly kapcsolatával” a 113. oldaltól.

A fokozott feszültségben élő vágyik arra, hogy valaki ezt észrevegye és megértse, de ezt nem mutatja senkinek. Kezd kialakulni benne a fokozott értelmi sérülékenység, lelki sérültként él, vagy ez irányú félelme uralja. Mivel megértési vágyát nem tudja kiélni, „megemésztési vággyal” cseréli fel.

Állandó evéskényszer kezd kialakulni nála, sokat eszik, eleinte talán titokban, majd nyíltan is. Együttérzésre, elismerésre vár, de sem önmaga, sem mások nemigen adják ezt meg. Már nem érdekli, ha a szükséges kalória többszörösét fogyasztja is el naponta. Az evés élteti őt, ekkor tud legjobban megnyugodni. S itt kezdődik egy ördögi kör, először azért eszik, mert ideges, azután azért eszik, mert bánatos a túlsúlya miatt.

Sőt a hízásra hajlamos egyéneknek tanácsolom, nézzék meg a Biokozmetika c. könyvemben azokat a táblázatokat, melyek az igazi testmagasság és súlyarányt KORONKÉNT mutatják be. Teljes mértékben elfogadom ezt a táblázatot, hiszen a 20 éves fiatal nő csontsűrűsége egészen már, mint egy 70 évesé!! Érdemes erre odafigyelni.

Hiszem, hogy a jó Isten a legnagyobb művész. A természet gyönyörű tájaival vett körül minket, hogy lelkünkben vonzalmat és érdeklődést keltsen. Gyermekeinek szívébe a szépnek szeretetét plántálta. Ezért szeressük a szépet, tanuljunk meg örülni a legkisebb nyíló virágnak, az előttünk röpködő gyönyörű színes lepkéknek. S legfőképpen: örüljünk Isten legnagyobb ajándékának, az életünknek, értékeljük és becsüljük meg, úgy ahogy kaptuk, és törekedjünk annak igen helyes ápolására.

Olvassák el az Egészség minden napra c. könyvemben az „Elfogadás művészete” című pár oldalt, s ha magukévá teszik, hiszem, hogy sokan léptek előre. Sokat voltam beteg, mégis azt mondtam mindig: Ez az én életem, s ebben kell a jót, a szépet, az örömöt meglátni.

A cikk elején olvashatták: „A szép külső már maga is szótlan ajánlás.” De mit ért mindez bölcs „ékesség” nélkül? Ki a legszebb? Akinek a boldogságtól sugárzik az arca. Tehát a valódi szépség bensőnkből tükröződik, árad kifelé.

A külső megjelenés gyakran jelzője a lélek állapotának. Az Úr azt kívánja, hogy a nő igyekezzen lelkét és szellemét mindig jobban kiművelni és nyerjen értelmi és erkölcsi erőt, hogy boldog és értékes életet élhessen, a világnak áldására és Teremtőjének dicsőségére. Nem a ruházat az, amely az Úr szemében értéketek fokmérője. A belső dísz, a lélek gyümölcsei, a jóságos szó, a másokkal szemben tanúsított gondos figyelmesség az, amit Isten értékel.”

Szeretettel: Feketéné Bokor Katalin

www.bokorkatalin.hu * www.emmausi-ut.weboldala.net