Bemutatkozás
Könyveim
Árak és engedmények
Család-barát magazin
Gyógyultak történetei
Lelki táplálékok


Befőzés tartósítószerek nélkül

Ilyenkor, befőzés idején a háziasszonyok gyakran teszik fel a kérdést: hogyan tegyék el a gyümölcsöket télire úgy, hogy ne használjanak olyan tartósítószereket (például szalicilt), amelyekről köztudott, hogy ártalmasak az egészségre. Ebben segít Bokor Katalin „Befőzés cukor nélkül? Receptek” című könyve, amely mindenképpen hiányt pótol a hazai könyvpiacon.

A szerző azt javasolja, hogy a befőtteket kristálycukor helyett mézzel édesítsük. A tartósításra pedig a következő módszert ajánlja, miután a fazékban megfőzött, mézzel édesített befőttet az üvegekbe töltöttük: az előre felvágott celofán egyik oldalát megnedvesítve az üvegre borítjuk, a száraz tetejét megszórjuk egy késhegynyi nártium-benzoáttal, majd a másik celofánt újból megvizesítve, vizes oldalát felülhagyva rátesszük az üvegre, s szoros gumival kétszer lekötjük. Így tehát a tartósítószer nem érintkezik közvetlenül a befőttel, amely- a szerző többéves tapasztalatai szerint- mégis késő tavaszig eláll.

A befőzésen kívül Bokor Katalin a tartósítás más, természetes és egészséges módozataival is megismerteti az olvasót. Szól többek között az aszalás, a nyersen való eltevés, a különféle szörpök, gyümölcs, és zöldséglevek, lekvárok, dzsemek készítésének fortélyairól.

A könyvben bőségesen találunk recepteket is a különféle zöldségfélék téli tartósítására. Ízelítőként hadd ajánljunk most ezek közül egyet:

Lecsó télire

Hozzávalók: 2 kg paradicsom, 4 kg paprika, olaj, só.

A paradicsomot paradicsomdarálón ledaráljuk, s a tűzhelyre tesszük egy nagyobb fazékban. A jól megmosott paprikát felszeleteljük vagy karikákra vágjuk, megsózzuk, s a paradicsomban mintegy 15-20 percig főzzük. Ekkor forrón üvegekbe rakjuk, s vékonyan- hozzávetőlegesen 1 cm- étolajat öntünk a tetejére. Dupla celofán közé nátrium-benzoátot szórunk, s lekötjük, majd forrón száraz dunsztba rakjuk.