Bemutatkozás
Könyveim
Árak és engedmények
Család-barát magazin
Gyógyultak történetei
Lelki táplálékok


A málnalevél tea csodája

Ha jól emlékszem Nathalie-nak hívták azt a francia asszonyt, aki először mesélt nekem a málnalevél csodájáról. Felemelte a mutatóujját és a szeme alá érintette, nagyobb nyomatékot adva mondandójának, miszerint a vöröslő bogyók harsogó öld levelét májustól érdemes gyűjteni. Frissítő teáját itta nagymamája, édesanyja és ő is, a terhesség utolsó hónapjába.

Könnyű szülése volt, a bába ki sem ért hozzá a zöld télen Bretagne félreeső kis falujába, amikor világra hozta lányát, Élise-t. Még a réges-régi, káprázatos rajzokkal díszített herbáriumot is megmutatta, amiben a málnát, mint a nőket segítő növényt emlegetik. A leveliből készült főzet, egyéb jó tulajdonságai mellett, erősíti a méhfalat, enyhíti a vajódás fájdalmait, csillapítja a görcsöket, a vérzést, egyszóval könnyíti a szülést.

„Éreztem jótékony hatását”

Azokban a nehéz, utolsó hetekben eszembe jutott Nathalie és az ő málnalevél teája. Azon nyomban elballagtam a gyógyszertárba, ahol be is vásároltam a méregzöld, puhára száradt levelekből, rögtön két csomaggal. Otthon aztán megfőztem az első teát. Élénkebb lettem tőle, fanyar „zöld” ízét egy kis mézzel a helyére billentettem. Egy nagyobb, 3 decis bögrébe egy púpozott evőkanálnyi szárított málnalevelet tettem, leforráztam, majd lefedve állni hagytam tíz percig. Már a harmadik nap éreztem jótékony hatását, és nem görcsölt, nem feszült annyira a méhem. Bárcsak előbb eszembe jutott volna, hiszen a málnalevél teát már a 36. Héttől kezdve napi két, maximum három csészével lehet fogyasztani (a csésze 2 decis). Sebaj, a gyermekágy alatt is fogom inni, ahogy a néni mondta, hiszen a málnalevél tea a szülést követően is az asszonyok segítségére siet. Már napi egy csésze tea is hatékonyan segíti a méh regenerációját, csökkenti a vérzést, jótékony hatással van a bélműködésre, nem utolsó sorban pedig megnövekszik általa az anyatej kolosztrum tartalma.

Earl Mindell így ír a Gyógyfüvek bibliájában (281. oldal) a málnalevél jótékony hatásáról az áldott állapotban lévő nők számára: „A régi időkben a nyolcadik hónaptól kezdve a nap folyamán több csésze málnalevél teát szürcsöltek, hogy erősítsék a méhüket a vajúdásra. A vajúdás alatt csombormenta- és málnalevél teát kortyolva segítették elő a méhizomzat összehúzódását. Bár ezek a gyógynövények valószínűleg nem enyhítették a fájdalmat, de talán meggyorsították a vajúdást, ami bizony már fél győzelem. Beszéltem a szülésznőjével, hogy »gyógyfüves szülést« szeretnék. A málnalevél tea méhlazító hatását legelőször 1941-ben bizonyította tudományosan is J. H. Burn és E.R. Withell, a kutatás eredményeit, pedig a brit orvosi lapban, a Lancet-ben is publikálták. Azóta is számos tanulmány foglalkozott a témával, és csak megerősíteni tudták kedvező hatását a várandósság utolsó heteiben. Sőt, a szoptatásra gyakorolt kedvező hatása is bizonyított tény.”

A málnalevél teát, ha a kismama kezelőorvosa is úgy gondolja, csak ajánlani tudom, hiszen tudományos kutatások és saját tapasztalatom is azt mutatta, hogy a tea jótékonyan befolyásolja a szülést, tonizálja, megerősíti a méhet, csökkenti a vérzést, de csak a várandósság utolsó heteiben. A terhesség kezdeti szakaszában a tea hiába enyhíti a hányingert, a méhet annyira fellazítja, hogy a tea használata az első hét hónapban ellenjavallt.

Schütz Gabriella

Szakértő: Feketéné Bokor Katalin

fitoterapeuta