Bemutatkozás
Könyveim
Árak és engedmények
Család-barát magazin
Gyógyultak történetei
Lelki táplálékok


Csontritkulás az idősek gondja I.

Megelőzhető? Népbetegség? Gyógyítható?

 

Úton-útfélen találkozunk elkeseredett emberekkel, s inkább nőkkel, akik a csontritkulás betegségében szenvednek, vagy mondván, közeledik a meno-pausa időszaka, s már e betegségtől való félelemben töltik napjaikat. Vagy szaladgálnak különböző gyógyszerekért, tapaszokért, hogy abban a hiszemben élhessék későbbi napjaikat: amit tudtam, megtettem, hogy e betegséget elkerüljem.

Mi is a csontritkulás? Hogyan is van megteremtve a csontszerkezet? Új egészségügyi ÁBC című orvosi könyvben olvashatjuk: "".a csontok szilárdságát a fehérjetartamú alapállományban lerakódó kalcium sók adják. Ha az alapállomány felépítése és összetétele bármilyen okból megváltozik, a mészsók kioldódnak, és a széklet, illetve a vizelet útján kiürülnek a szervezetből". " ... Csontritkulást okozhat a tartósan kalciumhiányos táplálkozás is. A csontritkulás a csontgerendák számának csökkenésével jár együtt.".

 

Megelőzhető? Hogyan? Mikor kell kezdeni a megelőzést? A válasz igen rövid: Magzatkorban! Hogyan is fejlődik a gyermek? A harmadik héttől kezdődően megindul a szervek fejlődése, majd 5 hét után a karok, lábak fejlődése. A csontváz ugyancsak együtt növekszik. A 10. hét után a belső nemi szervek kialakulásának kezdetét követi még a puha csontváz, elcsontosodása. Követi vagy követné? A kalcium és a foszfor a csontképzés elengedhetetlen feltétele! Követi, ha az édesanya elfogyasztott tápláléka által a magzat is megkapta a megfelelő mennyiségű kalciumot, foszfort. Ha az elfogyasztott táplálékok összetevőinek aránya megfelelő volt.

      Dr. Kimé keleti orvos-természetgyógyász mondja: Nem az a kérdés, hogy mennyi kalciumot fogyasztasz, hanem hogyan használja ezt fel a szervezeted, amit megettél." Ha az alapállomány felépítése és összetétele bármilyen okból megváltozik, a mészsók kioldódnak és a széklet, illetve a vizelet útján kerülnek ki a szervezetből.

Tovább tanulva Dr. Kimétől: Mi történik, ha többletfehérjét fogyasztasz a táplálékoddal? A tested kénytelen elfogadni a fölös fehérjét, melyet nem tud beépíteni az izmaidba, s ha azt képzeled, hogy minden fehérje az izmodba épül, akkor alig néhány nap múlva csupa izomzat lennél. A fölös fehérjét a test kénytelen elégetni, s a melléktermékeket pedig a vese kénytelen kiszúrni. S mikor a fehérjék a vesén átszűrődnek, mindig visznek magukkal magnéziumot, káliumot, kalciumot, más ásványi sókat. Mikor kezdődik a fehérjetöbblet fogyasztás életünkben? Az anyatejben található fehérje: 1,2%, a tehéntej(kecsketej hasonló) 4%. Úgy érzem, a válasz világos. Kérem, kedves kismamák, gondolkozzanak el ezen. Tanuljunk egy kicsi E. G. White Nagy Orvos lábnyomán című könyvéből: „Testünk azon táplálékból fejlődik, amelyet élvezünk. A test szövetei állandóan használódnak, mindegyik szervnek minden mozgása elhasználást okoz és ezen fogyasztást táplálékunk ismét pótolja. A test összes szervei megkövetelik részüket a táplálkozásnál. Az agyvelők el kell látnia a maga részével: a csontok, izmok és idegek megkívánják a magukét. Ez egy csodálatos folyamat, amely a táplálékot vérré változtatja és ezen vért arra használja, hogy a test különböző részeit felépítse, de ez az eljárás folytonosan történik és minden ideget, minden izmot és szövetet ellát élettel és erővel…” Vajon úgy táplálkozunk-e, hogy minden szervünk megkapja azokat a táplálékokat, amelyeket egészséges működéséhez „megkövetel” önmagának?

Milyen a mai általános táplálkozási szokás? Reggeli:

MC Donald's, tehát zsemle között felvágott, virsli, főtt tojás vagy sajt, margarinos, vajas kenyér, tej, kakaó, esetleg kevés gyümölcs. Ebéd: leves, hús, körözött, pörkölt, s igen kevés saláta. Vacsora: mivel az édesanyák is dolgoznak, leginkább hideg, s újból jön a felvágott". stb. Vagy ha az anyuka vacsorát készít, megint elmaradhatatlan a hús.

Csontrendszerünk 22-26 éves korunkra fejlődik ki teljes mértékben. 30 éves korunktól kezdve a csontképződés folyamatában a csontbontás intenzitása könnyen meghaladja a csontépítést, ha nem áll rendelkezésre elegendő mennyiségű kalcium a képződő új csontszövetek számra. A helyzetet tovább ronthatja a vizelettel ürülő kalcium mennyiségének növekedése. Hogyan írja Dr. Vinczer Péter 96 júniusában: Mi a csontritkulás oka? A túlzott fehérjebevitel. A fehérje növeli a kalcium ürülését a vizelettel. Ezért minden gramm bevitt fehérje mellé 10 mg kalcium felvétele szükséges a kalciumvesztés megelőzése érdekében. Példaként a diót szeretném bemutatni, ahol ez az arány megközelíti a leírtakat. 10 dkg dió kalciumtartalmát lekerekítem 20 mg-ra, fehérje tartalma majdnem a tizedrésze: 18,6 mg. Csirkehús fehérjetartalma ezzel szemben 21,6 mg, míg kalcium tartalma 5 mg, pedig a 21,6 mg-nak a tízszerese 216 mg lenne. Számításaink szerint 4 kg csirkehúst el kell fogyasztanunk, hogy a dióban található 200 mg kalciumot szervezetünk megkapja. DE- és most jön a nagy probléma- a 4 kg csirkehúsban 860 mg fehérjetartalom van, ami teljesen ki fogja söpörni a szervezetünkbe bejutott kalciumot.

Bokor Katalin

természetgyógyász