Bemutatkozás
Könyveim
Árak és engedmények
Család-barát magazin
Gyógyultak történetei
Lelki táplálékok


„Csak az tud fölfelé haladni, aki lenn is volt” Rajtunk is múlik

December 6-án este, akik önmaguk Mikulásnak való álcázását későbbre halasztották Bokor Katalin előadásának kedvéért, nem bánták meg, hogy alászálltak a Városi Művelődési és Ifjúsági Központ pinceklubjába.

- Az előadásokon, mielőtt a hallgatók kérdeznék meg, fel szoktam tenni magamnak a kérdést, hogy miért lettem természetgyógyász? - kezdte a beszélgetést Bokor Katalin. - Azért, mert a Jóisten megadta a természetben a betegségekbo1 való felgyógyuláshoz és az egészség megőrzéséhez szükséges anyagokat, és ha ezeket megismerjük és szabályszerűen alkalmazzuk, akkor egészen biztos, hogy ennek lesznek eredményei. Magyarországon huszonnégyszer voltam kórház­ban agyérszűkülettel. Még 1980-ban az Amerikai úti klinika idegsebészetén azt mondták az orvosok: jobb oldalamra meg fogok bénulni, később pedig valószínű, hogy néma leszek. Brazíliában sikerült felgyógyulnom, ahol fél évig feküdtem egy természetgyógyászati módszerekkel gyógyító klinikán. 1986 óta nem szedek semmilyen gyógyszert, de használom azokat a természetes módszereket, amelyeket Brazíliában tanultam.

- Az akupunktúrát, a homeopátiát, a különböző ezoterikus eljárásokat ön mennyire tartja hiteles természetgyógyászati módszereknek?

- Nem alkalmazom őket. Már 1980-81-ben, amikor rettenetes fejfájásban szenvedtem, mondta az orvosom, hogy menjek el akupunktúrára, de nem mentem. Brazíliában különös gyógymódokat tanultam meg, és nem csodálkozom, ha hitetlenkedve hallgatnak az emberek. Itthon forró iszappal, meleg fürdőkkel kezeitek, ott teljesen hideg agyagban feküdtem hat hónapig, és a hideg-meleg fürdőket vegyesen alkalmazták. Antonio Thome, a kórház fő természetgyógyásza mondta, hogy amilyen a vérünk, olyan az egészségünk, a vérünk pedig abból képződik, amit meg eszünk. Az első lépés tehát, hogy egészségesen táplálkozzunk.

- A betegségek megelőzésében milyen szerepe lehet az egyén mentalitásának, a pozitív gondolkodásnak?

- Vannak emberek, akik mindig negatív dolgokkal foglalkoznak. Állandó félelem gyötri őket, de ha van egy felsőbb ,.hatalmasságba" vetett hitem, amit én Istennek nevezek, akkor teljesen másképp tudok viszonyulni a dolgokhoz. Van egy vesszőparipám, mégpedig az, hogy Isten mindent meg tesz értünk, de semmit nem tesz meg helyettünk. A mi részünket nekünk kell meg tenni. Tavaly írtam egy verset azzal a címmel: ,.Rajtad is múlik". Aki nem akar, azt nem lehet meggyógyítani. Volt egy rákos betegem, aki mindig azt mondta, hogy ugyan mi történik akkor, ha meghal, hiszen csak egy emberrel lesz kevesebb a Földön. Így nem lehet meggyógyulni. Csak a jóság tudja a könnyeket mosollyá változtatni, és az Istenbe vetett bizalom. Ez az igazi természetgyógyászat első és utolsó pontja.

- Hogyan lehet szert tenni az ilyen mély, gyógyuláshoz szükséges hitre?

- Csak az tud fölfelé haladni, aki lenn is volt.

Én két mankóval jártam, tolókocsiban ültem, de soha nem csüggedtem el. Született reform-adventista vagyok. Istennek hála, erős hitű szüleim voltak, és mindig nagyon sokat foglalkoztam az ehhez a témához kapcsolódó irodalom olvasásával. Aki nem tud valamibe kapaszkodni és hinni, annak sokkal nehezebb az élete. Fontos a szülői háttér, de erre nem lehet ránevelni senkit.

- Közeledik a karácsony. Ön milyen egészséges ételeket javasol az ünnepi asztalokra?

- Én is készítek töltött káposztát, de gombával és nem hússal. Finomak a müzli tortáim, de nincs benne tojás és tejföl. Ennek ellenére nyugodtan mondhatom, hogy mindenki megnyalja utána az ujjait. Finom a zöldségleves csigatésztával. Nem fogyasztok bolti tejet, hanem dióból, kókuszból, mandulából vagy szójából készítem. Nagyon jó Zamat kávéból a kakaó. Fontos, hogy mindazok, akik átállnak a növényi kosztra, változatosan tudjanak főzni. Nyáron eljárok táborokba, segítek a főzésben, és előadásokon is szoktam bemutatókat tartani.

CS. T.