Bemutatkozás
Könyveim
Árak és engedmények
Család-barát magazin
Gyógyultak történetei
Lelki táplálékok


Vegetárius reform? Gondolatok az egészséges táplálkozásról

Orvosok" természetgyógyászok, egészségesek és betegek gyakori témája: mit is jelent az egészséges táplálkozás? Az életmódján, étrendjén változtatni kívánó ember olyan ellentmondásos információkat hall, hogy nem csoda, ha döbbenten teszi fel a kérdést:

 

Mit jelent a gyakorlati életben a helyes táplálkozás?

Úgy gondolom, hogy a kérdést már a gyermekek nevelésénél, sőt rögtön a fogantatás után fel kell tenni. Nézzük, mit ír dr. Bucsány Gyula A gyermek természetes élet- és gyógymódja c. könyvében:

,,Annyi bizonyos, hogy az egészségtelenül élő emberek gyermekei egészen más hajlamokkal, szervezettel, életerővel születnek meg, mint a természetesen élőké... Vajon nem volna jó az anyának, mielőtt hajlékot adna testében egy új életnek, ezt a hajlékot »természetes élet- és gyógymóddal« rendbehozni és kitakarítani?"

S mi történik,később, a gyermek megszületése után?

,,A gyermeknevelésnek a legnagyobb hibája, amely 'valóban elterjedt, a túltáplálás... A satnyaságok, hibás fejlődések, a betegségek igen nagy százaléka a túltáplálás következtében keletkezik... A gyermek helyes, természetes életmódjánál a táplálkozás kérdése egyike a legfontosabbnak..."

A januárban megtartott orvos- dietetikus-természetgyógyász konferencián számomra igen meglepő volt, hogy az egészségünkért küzdelmet folytató "egészségőrök" mennyire pártolják a vegyes étkezést. Nagyon sok hozzám forduló beteg tapasztalata szerint a súlyos betegségben szenvedők, akik igyekeznek egészségesebben táplálkozni, s ez hosszú hónapokig sikerül is, végül a család, az ismerősök unszolása miatt - pedig már a gyógyulás útján haladnak - mégis visszatérnek a vegyes táplálkozásra, de már pár nap múlva érzik ennek káros következményeit. Saját példámra is hivatkozhatok. 1968 szeptemberében voltam először a hévízi kórházban. A vizsgálat után elmondtam, hogy születésem óta vegetárius vagyok. A főorvos eddig még nem ismert olyan beteget, aki kis korában csont-tbcben szenvedett, és még ma is élne. Életemet tehát a vegetárius étkezésnek köszönhetem.

Európa számos országában, de Brazíliában is személyesen ismerek sok olyan reform adventista személyt, akik születésük óta soha nem ettek semmiféle húst. Egész generációk jó egészségben és erőben! Miért? Mert elfogadták és gyakorlati életükben alkalmazzák Ellen Gould White múlt században adott tanácsait, melyeket az orvostudomány is kezd igazolni.

Mit tehetünk a gyakorlatban a beteg és az egészséges emberek ízlésének megváltoztatása érdekében?

Szeretném kihangsúlyozni: az egészséges ételek e1készítésének tudományára szeretnék nevelni, nem csupán diétás recepteket adni.

Előfordult velem natura táborban is, hogy csak ,,illemből" fogyasztottam el az ebédet, de semmi étvágygerjesztőt nem találtam benne, se ránézésre, se ízleléskor.

Egészséges, ízletes, étvágygerjesztő ételeket kell készíteni. Ez tudomány!

1986-ban mentem ki először Brazíliába, 1988-ban tértem haza, s azóta, bár született vegetárius vagyok, mégis reformot végeztem saját konyhámban. Íme az eredmény: 1986 óta minden gyógyszer és injekció nélkül élek, fájdalmaim megszűntek. Elmondhatom, hogy egészségem soha ilyen jó nem volt.

Ezt az étkezési reformot a Hospital Naturistában és rokonaim házába tanultam.

Miért írom le mindezt? Az, hogy valaki a húst elhagyta, még nem jelenti biztosan azt, hogy egészségesen táplálkozik! Ez óriási lépés volt az életében, de ezt; a lépést követnie kell még sok lépésnek. Nyugodtan le merem írni: sokkal egészségesebben, egyszerűbben és olcsóbban élek, mint általában a többi ember. Előadásaimra rendszerint viszek éte1kóstolót, és az mindig nagy tetszést arat.

 

Milyen reformra van szüksége egy vegetáriusnak?

Amit a vegetáriusoknak is meg kell tanulni:

- Emésztésünk a szájban kezdődik, tehát ételeinket jól meg kell rágni

- Fontos az étkezési idők betartása. Felnőtteknek és gyerekeknek is elég a napi háromszori étkezés!

Amikor ugyanis nehezen emészthető ételeket fogyasztunk, és nem várjuk meg az emésztési idő lejártát, annak, következménye csak idegesség, izgágaság vagy fáradtság lehet. Tehát rendesen reggelizzünk, ebédeljünk és vacsorázzunk, de ennél több alkalommal ne együnk! - Fontos a kellő mennyiségű folyadék fogyasztása is az étkezési idők között! A napi folyadékszükségletünk 1,5-2 liter. Ha ezt nem adjuk meg szervezetünknek, az a bélből fogja visszaszívni, ezáltal mérgező anyagokkal "látja el" egész szervezetünket. Mindennap minimum egyszer legyen anyagcserénk (ez is fontos)!

- Tanuljuk meg ételeinket helyesen összeválogatni! Az én reggelim és vacsorám: gyümölcs, méz, növényi levek, zamatkávé, pelyhek, magvak, graham-kenyér váltakozásából áll. Csak délben fogyasztok sós ételt, sok nyers zöldséggel, és soha nem fejezem be az étkezést gyümölccsel, süteménnyel. Tehát külön fogyasztom a sós ételt zöldséggel és a gyümölcsöt az édessel.

Egy tányér ételünkben, amit délben fogyasztunk, benne van az egész napi só adag. Minden gyümölcs könnyebben emészthető, mint a zöldség, ezért vacsoránk csakis gyümölcsféle legyen. Természetesen nem használok cukrot, csak mézet, s évek óta befőttjeimet csak így teszem el. Bármilyen drága is a gyümölcs, sokkal egészségesebb és olcsóbb lesz így étkezésünk a készen vett konzerveknél.

A kakaó, a babkávé, a csokoládé, sőt a szeszes italok és a cigaretta, valamint a bőséges tojás- és tejtermékfogyasztás még mindig igen jelentős helyet foglal el sok vegetárius konyhán, s ez sajnos meg is fogja tenni ,,negatív" hatását szervezetünkre.

Minden alkalommal hangsúlyozom, a vegetárius étkezés nem koplalás, nem a jó ízek elhagyása. Sőt! Kellő mennyiségű, jól, ízletesen és gusztusosan elkészített ételt kell feltálalnunk. Azt a tanácsom, hogy soha ne erőltessük senkire az egészséges táplálkozást, mert úgy nem megyünk semmire. A jó példa fog majd használni a gyakorlatban!

Sok betegem és hallgatóm kérésére beadtuk Alapítványunkat (Bethesda Anno 1992), melyet be is jegyeztek január 4-én. Tervünk egy natur, brazil típusú gyógymódokkal gyógyító gyógyház felépítése, működtetése. Szeretnénk itt bemutató konferenciát tartani, a helyes táplálékok készítésére képezni. Várjuk minden segítőkész, jó szándékú ember tanácsát, segítségét.

A belső béke, a kiegyensúlyozott élet hiánya is okozhat megbetegedést, pl. koleszterinszint-növekedést, daganatképződést. A test, a lélek és az' értelem közötti kapcsolat olyan szoros, hogy a mértéktelenség mindig az egész embernek árt. Ezért tud csak részsikereket felmutatni az orvostudomány, mely test, lélek és értelem összefüggését figyelmen kívül hagyja.

Minden dolgunknak szeretetben kell végbemenni. A szívből származó és ott lakozó szeretet kiárad, nagy dolgok véghezvitelére segít... út embertársaink felé és a legbiztosabb kulcs zárt szívek megnyitására.”

 

Kérem, találjuk meg közösen ezt az utat, hogy meg tudjuk a zárt szíveket.

Bokor Katalin