Bemutatkozás
Könyveim
Árak és engedmények
Család-barát magazin
Gyógyultak történetei
Lelki táplálékok


Zöldségek télire

Sok beteg vagy egészsé­ges ember, aki télen tud több időt szánni önmaga regenerálására, télen végzi el az "évi tisztítókúrát". Ezért is olyan fontos, hogy rendelkezésre álljon az egész­ségesen eltett zöldség. Tanuljuk meg, hogy ne savanyítsunk ecettel, mert az ecet pusztítja a vörösvérsejteket, így vérszegénységet okoz.

 

Íme, zreadjuk a bezés néhány alapvető, egészséges receptjét!

Paradicsom ivólé

Az üvegeket többször forró vízben átmosva, kiöblítve egy tiszta ruhával bélelt kosárba előkészítjük.

A kiválogatott, többször megmosott paradicsomot feldaraboljuk, paradicsomdarálón ledaráljuk.

Feltesszük a tűzhelyre, de nem főzzük, hanem mikor forrni kezd, azonnal üvegekbe öntjük. A benedvesített, méretre vágott celofánt az üvegek tetején befőzőgumival lekötjük. Meleg ruhákkal letakarva egy napra száraz dunsztba tesszük.

Sem sót, sem paprikát ne tegyünk a paradicsomlébe. A hideg téli napokon mintha csak frissen ledarált paradicsomlevet fogyasztanánk! Ha hűvös a kamra, a celofánrétegek közé sem muszáj tartósító szert tenni.

Többféle lecsót is készíthetünk, pl. natur-lecsót, padlizsános lecsót, töklecsót, száraz-bablecsót, zöldbabbal eltett lecsót stb.

Nagyon finom télen barnarizzsel, burgonyával, barnalisztből készült nokedlivel, tésztával.

Lecsó télire

2 kg paradicsom, 4 kg paprika, 6 nagyobb fej vöröshagyma, olaj, só.

A paradicsomot a paradicsomdarálón ledaráljuk. A felszeletelt vöröshagymát, paprikát ízlés szerint megsózva kevés paradicsomlében 10 percig főzzük. Hozzáöntjük a maradék paradicsomlevet s még pár percig főzzük. Üvegekbe rakjuk, a tetejére 1 cm vastagon étolajat öntünk. Dupla celofán közé nátrium-benzoátot szórva lekötjük, száraz dunsztba rakjuk.

Padlizsános lecsó

8 db nagyobb padlizsán, 8 nagy fej vöröshagyma, 1 kg már pirosodó paprika, 1 kg zöldpaprika (a paprikákat kimagvalás után mérjük) 7 dl olaj, kb. 3 liter paradicsomlé, só.

A padlizsánokat héjastól láng felett vagy sütőben, tepsibe téve megsütjük. (Közben ne felejtsük el megforgatni). Ha puhára sült, forrón hidegvízbe mártjuk, így könnyebben le tudjuk húzni a héját. A jól megmosott, lecsurgatott paprikákat húsdarálón ledaráljuk, az apróra vágott vöröshagymával feltesszük főni.

A meghámozott padlizsánokat a víztől lecsurgatjuk, fakéssel vagy rozsdamentes késsel jól összetörjük, s a félig megfőtt paprika-hagyma közé keverjük. Ízlés szerint sózzuk, s öntünk hozzá a paradicsomléből. Forrón üvegekbe rakjuk, olajat öntve a tetejére, lekötés után száraz dunsztba tesszük. Tartósítószer nélkül sem romlik meg. Nagyon finom szendvicsekre; köretek mellé hidegen, melegen tálalható.

Zöldbab levesnek

6 kg zöldbab, 4 kg paradicsom, 5 dl olaj.

 

1 marék zeller zöld és petrezselyemzöld, 4 fej hagyma, 4-5 db paprika.

 

A jól megmosott és előre elkészített zöldségeket a paradicsommal együtt feltesszük főni, ha a bab kellően puha, hozzáadjuk az olajat. 1-2 percnyi forralás után, még forrón üvegekbe öntjük, lekötés után száraz dunsztba tesszük.

 

Brassói savanyúság

 

5 literes üvegeket vagy 10 literes . cseréphordót használhatunk.

 

Hozzávalók 10 literes hordóhoz:

1 kg fehérkáposzta,

1/2 kg hosszú, piros és fehér paprika, 1/2 kg bogyiszlói paprika, 1/2 kg kisdinnye, 1/2 kg sárgarépa, 1/2 kg kisebb uborka, 1 kg karfiol, 70 dkg vöröskáposzta, 1-1 csokor kapor, zeller zöld.

A káposztát ujjnyi vastag szeletekre vágjuk, hogy a torzsája összetartsa, a sárgarépát csíkokra, a karfiolt rózsáira bontjuk. A kisdinnyéket - ha lehet - egészben tesszük bele. 4-5 liter vizet felforralunk, 1 literhez 1 kanál sót számítva, a sorba rakott zöldségekre öntjük, pár óráig állni hagyjuk, hogy a víznek legyen ideje beszívódni a zöldségek közé, ekkor újból utánatöltjük. Lekötve a helyére tesszük.

A vöröskáposzta a zöldségeket szépen megpirosítja. Ezért igen finom, mutatós lesz a savanyúság. Ecetet egyáltalán nem adunk hozzá, a káposzta mindent megsavanyít. Kb. 1 hétig zavaros lesz, de azután szépen kitisztul.

Hamis "vegeta"

A panellakásokban, de sok kertes házban sincs pince, hogy ott valaki zöldségeit kellő módon tárolni tudja. Érdemes ezért ételízesítőt házilag készíteni, melyet egész télen minden sós ételnél használhatunk. Bármilyen leves, főzelék, vagdalt is "megvadul" tőle a többféle zöldség íz miatt. Sokkal jobb az üzletben vásárolható, "igazi" vegetánál, mely tartósítószert, csontlisztet tartalmaz.

 

Hozzávalók: 1 kg sárgarépa, 1 kg petrezselyemgyökér, 1 kg magvait paprika (piros-fehér), 20 dkg karfiol, 20 dkg vöröshagyma, 40 dkg zellergumó, 20 dkg paradicsom, 20 dkg karalábé, 2 nagyobb fej fokhagyma, 1 csomó petrezselyemzöld, 1 csomó zeller zöld, l/2 kg só, 6-7 db 7 dl-es befőttes üveg.

Az üvegeket előre elmossuk, lecsurgatjuk.

 

A zöldségeket alaposan, jól megmossuk váltott vízzel, meghámozzuk, húsdarálón ledaráljuk (a zöld leveleket is). Az összes anyagot össze­keverjük a sóval, s azonnal üvegekbe rakjuk. Celofánnal lekötjük, a kamrában a helyére tesszük.

 

Ételeink készítésénél vigyázzunk, ne sózzunk, mert "vegetánk" már tartalmazza a sót. Margarinos vagy olajos kenyérre szórva is igen jó. Egy évig is eltartható!

Beszéljünk egy keveset a zöldségek téli tárolásáról!

 

Pincében a sárgarépát, petrezselymet nagyon szépen tárolhatjuk, ha egy ládába kissé nedves homokot teszünk, és fejjel lefelé, sorjában belerakjuk a gyökereket. Zöldpaprikát ugyancsak ládában, újságpapírba csomagolva január végéig eltarthatunk. A vöröshagymát a padláson tárolhatjuk ruhával letakarva, így nem fagy meg.

 

Szárítás, aszalás

Régi tartósítási mód, hogy a padlizsánt hosszú szeletekre vágva, zsák varrótűbe fűzött erős, vékony zsinegre felfűzzük, megszárítjuk, s télen kevés sós vízbe először beáztatjuk, majd finom paprikást készítünk belőle. Ugyanígy gombát is felfűzve szárítottak.

Az aszalás a legegészségesebb eltevési mód.

 

Sárgarépát, petrezselyemgyökeret, sőt karalábét is száríthatunk felszeletelve télire.

 

Szeretném felhívni a figyelmet értékes zöldségünkre, a céklára! Legjobb, ha nyersen tároljuk. Jó, ha legalább más naponta egy adag rostos levet készítünk belőle kicentrifugálva. Brazíliában szokás ébredés után naponta 1 pohár sárgarépa-paradicsom- és céklalét inni. Jó lenne, ha mi is "rászok­nánk" az ilyen italokra, mely naponta sok vitaminnal és ásványi anyagai látná el szervezetünket.

 

Ne felejtkezzünk el a finom paradicsom-paprikáról sem! Ledarálva, kevés sóval eltéve értékes C-vitamint ad télen is. 1 kanál paprikapépben több C-vitamin van, mint S citromban. Érdemes vele próbálkozni!

Hogy ne csak mindig a télről beszéljünk, hiszen még javában itt a nyár, úgy gondolom, ne felejtkezzünk meg mindenki kedvenc csemegéjéről, a kovászos uborkáról!

Eltevési módja: Lehetőleg egyforma fiatal uborkákat válogassunk, jól mossuk meg, a végét vágjuk le, s késsel átlós irányban hasítsuk be. Az üveg aljára tegyünk egy -egy szőlőágat, meggyfaágat, majd a sorjában berakott uborkák közé is. Tetejére egy szelet kenyeret tegyünk, 1 liter vízhez 1 kanál sót adva feltöltjük az üveget. Fedővel lefedjük, pár napig a napon tartjuk. Ha az éjszaka hidegnek ígérkezik, este bevisszük a lakásba. 4-5 nap múlva kellemes, üdítő uborkát fogyaszthatunk.

Nyárra is, télre is jó étvágyat és jó egészséget kívánok!

Bokor Katalin