Bemutatkozás
Könyveim
Árak és engedmények
Család-barát magazin
Gyógyultak történetei
Lelki táplálékok


"ELIXÍR MAGAZIN" JÚLIUSI Útmutató az egészséghez

2001. JÚLIUS 149. szám     

Július, a nyár közepe... a nyaralás, a pihenés, a regenerálódás ideje. Szemünk gyönyörködhet, lelkünk fel­üdülhet a zöld tájakon, a nyíló virágokon és a gyümölcsökkel teli fákon. „Ime néked adok minden maghozó füvet és minden gyü­mölcstermő fát... az légyen Néktek eledelül" - olvashatjuk a Bibliában. A gyümölcs- és zöldségszezon közepén azonban gondol­junk a télre is, amikor híján leszünk mind­ezeknek. E hónapban néhány nem eléggé ismert és szokatlan tartósítási eljárással kap­csolatos tanácsomat gyűjtöttem egybe, ugyanis mindig tartsuk szem előtt, hogy se télen, se nyáron soha ne legyen terített asz­tal nyers étel nélkül.

 

• Bármilyen zöld levelet - tárkony-, petre­zselyem-, kapor-, zellerlevelet - tudunk tartó­sítani télire ételeink ízesítésére. A jól meg­mosott, lecsurgatott, apróra összevágott leveleket sóval keverjük össze, hét evőkanál levélhez egy evőkanál sót számítva. Kisebb üvegekbe rakjuk őket, és szorosan zárjuk le.

 

• A spenót, a sóska salátának, mártások­nak, kicentrifugálva, rostos lének elkészítve Igen hasznos étel a vérszegénység kiküszö­bölésére. Mindenkinek tanácsolom, hogy ne csak ezeket, hanem gyermekláncfű- és csalánlevelet Is tegyen el télire. Figyelmesen szedjük le a leveleket, azok friss, fiatal hajtá­sok legyenek. Ha már „öregnek" látjuk, érde­mes lesarlózni, és az újonnan kihajtott friss leveleket eltenni. A jól megmosott és le­csurgatott leveleket kellemesen sós ízűre megsózzuk, kevés vízzel megpároljuk. Forró üvegbe rakjuk, a tetejükre egyujjnyi étolajat öntünk, majd két réteg celofánnal lekötjük. A két celofán közé tartósítószert teszünk. Végül forrón száraz dunsztba rakjuk.

 

• Aszalással tartósíthatunk zöldségeket is. Például a padlizsánt szeljük karikára, majd erős fehér cérnára fűzzük fel. Utána akasszuk árnyékos helyre. Hasonlóan aszalhatunk ap­ró gombákat, vagy felszeletelt gombát Is. Ha már megfelelően kiszáradt, tegyük vékony, ritka szövésű zacskóba. Ugyanígy szánthatunk télire petrezselyem- vagy zeller­ zöldjét, kaprot, csombort, borsikafüvet, tárkonyt stb. is. Ezeket, miután jól össze­morzsoljuk, kis csavaros üvegbe tehetjük.

 

• Az ügyes háziasszony maga készíti el „vegetáját". Hozzávalók: 1-1 kg sárgarépa, petrezselyemgyökér, kimagozott paprika (piros, fehér), 20-20 dkg karfiol, paradicsom, vöröshagyma, karalábé, 40 dkg zellergumó, 2 nagyobb fej fokhagyma, egy csomó petre­zselyem zöldje, csomó zeller zöldje, fél kg só. Ez a mennyiség kb. 6 db 7 dl-es befőttes-üvegbe való mennyiség. A zöldségeket ala­pos tisztítás, mosás után a zöld levelekkel együtt húsdarálón ledaráljuk. Összekeverjük a sóval, és azonnal üvegekbe rakjuk. Celofánnal lekötjük, és az éléskamrába tesszük. Akinek nincs jó hűvös éléskamrája, az a két celofán közé itt is tartósítószert tehet.

 

Citromfűkrém

 Nyáron azoknak is szükségük van a fokozott bőrápolásra, akik nem tartózkodnak folyamatosan erős nap­sütésen. Kiváló bőrápoló szerhez jutunk a következők felhasználásával: 5 dkg citromfű, 3 evőkanál szójaliszt, 1-1 evőkanál búzacsíra, korpa és kicsavart citromlé, 1 tojás sárgája.

A citromlevet 2 dl forró vízben 1 percig főzzük, majd 10 percig hagyjuk állni, végül szűrjük le. Tegyük hozzá a felsorolt anyagokat a tojás sárgáján kívül, jól turmixoljuk össze, majd tegyük hozzá a tojás sárgáját, és újabb 1 percig turmixoljuk. Egyórás állás után már használható, 20 perc után mossuk le.

 

Feketéné Bokor Katalin