Bemutatkozás
Könyveim
Árak és engedmények
Család-barát magazin
Gyógyultak történetei
Lelki táplálékok


"ELIXÍR MAGAZIN" FEBRUÁRI Útmutató az egészséghez

2001 FEBRUÁR 144. szám         

Tél: hóesés, hideg, fagy, kevés napsütés... Februárban viszont már hosszabbodnak a napok, talán a medve is kibújt barlangjából, megjelennek az első hóvirágok, a tavasz üzenetét hozva. Vajon mit tehetünk mi magunk az egészségünkért?

A háziasszonyok próbája is ez az idő­szak: aki a nyári hónapokban „raktáro­zott", az sokkal könnyebb helyzetben van. A tél végén szervezetünkben jelent­keznek a fáradtság, a vitaminhiány tüne­tei. Emiatt a kamrában vagy a pincében a gondos háziasszony elegendő mennyi­ségű zöldséget, gyümölcsöt, aszalt ter­méseket raktározott, téli estéken úgy­nevezett „bagolytüdő" volt a vacsora, azaz aszalt gyümölcsből készült kompót.

Rajtunk múlik, hogy egészségesen élünk-e, és teszünk-e valamit annak érde­kében, hogy megelőzzük a betegségeket. Érdemes néhány alapszabályt betartani.

  

       • Levegőzés: naponta szellőztessük lakásunkat többször is, és legyünk minél többet szabad levegőn, sétáljunk, mo­zogjunk, tornázzunk.

   

         • Táplálkozás: ha kevesét mozgunk, elegen­dő a napi kétszeri étke­zés, viszont a megszo­kottnál több folyadékot kell fogyasztani.

     

    • A vitaminok foko­zott bevitele szervezetünk­be elengedhetetlen:

Az A-vitamin-szükségletet fedezi naponta I pohár ki­centrifugált sárgarépa-, cékla vagy spenótlé.

A B-vitaminokat a teljes őrlésű búza­kása, pelyhek, csírák, barna kenyér, csicseriborsó, barna rizs, mogyoró, banán vagy a lencse biztosítja.

B-|2 vitamint a tejsavasan konzervált savanyúságokból (uborka, káposzta, vegyes zöldségek) és pirított kukoricá­ból nyerünk.

A napi C-vitamin-szükségletet bizto­sítja például egy kanál paprikapép vagy egy adag savanyú káposzta. A héjas burgonya, narancs, citrom vagy a mirelit gyümölcsök is jó források.

D-vitaminhoz nyáron bőségesen hoz­zájutunk. Szervezetünk oly csodálatosan van teremtve, hogy a nyári felvett nap­fényt télire is elraktározza, ezért is fon­tos a nyári napozás.

    E-vitamint tartalmaz a búzacsíra- és napraforgóolaj és a csírák.

  H-vitamint a szójababban, mogyoró­ban találunk.

K-vitamint a zöld főzelékek és a káposztafélék tartalmaznak.

Az ásványi anyagok pótlásához tanácsolom a teljes gabona szemekből készített táplálékok,  olajos magvak, zöld levelű növé­nyek és gyümölcsök fogyasztását. Mindezek biztosítják, hogy szer­vezetünkben ne lépjen fel ezeknek az anyagoknak a hiánya.

A saját készítésű gyümölcs- és zöldséglevek is nagyon jó hatásúak, célszerű gyógynövényből készített teával vagy növényi tejjel kez­denünk a napot. Ér­zelmi és szellemi éle­tünkkel is foglalkoz­zunk, hiszen ezek is be­folyással vannak szerveze­tünkre. Aki depressziós, vagy akár csak lehangolt, az sokkal hamarabb meg­kapja a fertőzéseket. Ilyenkor télen naponta ol­vassuk aBibliát, s merítsünk erőt belőle. Kérjük a Szentlelket, adjon lelki erőt, hogy ne fájjon, ha a kollégánk zsörtölődik velünk, vagy a főnökünk ok nélkül bánt. Törekedjünk legalább télen az együttes vacsorákra, hogy kicsi és nagy elmondhassa napi problémáját, vagy megszabaduljon a lelki tüskéktől. Közös énekekkel dicsérjük a jó Istent, köszönjük meg neki mindent, amit tőle kaptunk. Ha helyesen tápláltuk lelkün­ket, testünket, nem kell félnünk a levert­ségtől, fáradtságtól. Tárjuk ki szívünk ablakát az ég felé - s boldogok leszünk.

 

Feketéné Bokor  Katalin