Bemutatkozás
Könyveim
Árak és engedmények
Család-barát magazin
Gyógyultak történetei
Lelki táplálékok


"Szabolcs Híradó" Megelőzés

MEGELŐZÉS

(folytatás)

 

Sokan tudják rólam, hogy nagyon szeretem az orvosi könyveket. Most a "Nagy Egészségkönyv"-ből szeretnék idézni. (Kossuth Könyvkiadó 1993.) Sokszor, mikor a sú­lyos rákos beteg szinte kétségbeesik, hogy teljesen elta­nácsolom a hús evésétől, kinyitom e könyvet és elolvastatom vele. Látom, szinte le van döbbenve, de el kell ismernie. Kérem, olvassák figyelmesen a 917. o.-ról idézetteket:

A vegetáriánusok tovább élnek

Vegetáriánusoknál a húsfogyasztókkal szemben 30­70 százalékkal kisebb a rizikó, hogy szívinfarktust, vagy coronariabetegséget kapnak. A gyomor-bél trak­tusnál is kevesebb a megbetegedésre való hajlam, kösz­vény és vesefunkciós zavarok ritkábban fordulnak elő, a rák okozta halálozás 50-75 százalékkal ritkább.

 

A rizikófaktorok, melyekről tudjuk, hogy a betegségek kifejlődésében szerepet játszanak, összehasonlítva a hús­fogyasztókkal a vegetáriánusoknál ritkábbak.

- Gyakrabban maradnak az ideális súlynál,

- Vérnyomásértékeik feltűnően alacsonyak,

- Vérzsír értékeik alacsonyabbak.

 

Azoknak a kismamáknak a teje, akik éveken keresztül vegetáriánus étrenden élnek, lényegesen kevesebb ká­rosító anyagot tartalmaz, mint azoké, akik vegyes kosz­ton élnek.

A tápanyagellátás kielégítő?

 

Vegetáriánusoknak az egyes élelmiszerek tápanyagtartalmát jól kell ismerniük, hogy semmit ne kockáztassa­nak. Vegetáriánusoknak ezért táplálkozási specialistáknak kell lenniük.

Még mindig a "Nagy Egészségkönyv" 917.o-ról folytatva:

 

"Fehérje: aki tojást és/vagy tejet fogyaszt, könnyen elő­állítja fehérjeszükségletét. A vegetáriánus oknak gyakran kell hüvelyest fogyasztaniuk. Ezek fehérjében gazdag nö­vényi élelmiszerek, hazánkban is teremnek:'

 

24-szeri kórházban létem alatt, nem egy orvos megkér­dezte tőlem: "Mi lesz az esszenciális aminosavakkal, me­lyek csak állati termékekben vannak?" S mikor kigyűjtöttem a "Tápanyagtáblázat" c. ORVOSI könyvből őket (1998), döbbenve láttam, hogy sokkal több növény tartalmaz esszenciális aminosavakat, mint az állati termékek

 

Kalcium - a vegetáriánusok számára esetleg a kalcium­ellátás lehet kritikus. Úgy érzem, hogy az egészséges vegan táplálkozás mellett, biztosítva van a szükséges kal­cium. Miért? Mert kevesebb fehérjét fogyasztunk.

 

Dr. Sang Lee mondja: Nem az a fontos, hogy mennyi kal­ciumot fogyasztasz, hanem az, hogy mennyit tud abból felhasználni a szervezeted, ugyanis a bő fehérjefogyasz­táskor a felesleges fehérje eltávozásakor mindig kiviszi magával az ásványi anyagokat, kalciumot, káliumot, fosz­fort, stb. A mandulában és a dióban található a legjobb fe­hérje, kalcium és foszfor arány.

Vas - a következő vitatott kérdés. Újból a Nagy Egészség­könyv 918. oldaláról:

 

 

EGÉSZSÉG

"Növényekben előforduló vasat a szervezet rosszabbul veszi fel, mint az állati termékekből. Amennyiben a vas­ellátás a határérték alá süllyed, a szervezet ezt kiegyen­líti, miközben a felvett mennyiséget fokozza. Így fordul elő, hogy a vegetáriánus étrenden élő férfiak nem szen­vednek vashiányban. Nőknél a vér vastartalma kb. 10 százalékkal alacsonyabb, mint azoknál, akik húst fogyasztanak. Ennek ellenére kevésbé hajlamosak a betegségekre."

Több betegem vérében a hemoglobintartalom jóval a "padló" alatt van, pedig legtöbben húsevők. Mivel a vörösvértest az oxigénszállító, s ha ez nagyon is a mínuszban van, hogyan tudjon jól dolgozni a tüdő, a szív, s vele együtt a többi szerv? A súlyos vashiányosoknak tanácsolom egy Sao Pauló-i orvos tanácsát: Végy 12 vasszeget, azzal szúrd keresztül az almát, s 24 óra után vedd ki belőle, s fogyaszd el a fekete lyukas almát. Rövid időn belül felugrik legtöbb betegnél a hemoglobin-szint. S ahol vasfelszívódási zavar van, a különböző hideg fürdők által - a vérkeringés elősegítéséveI megindult a felszívódás, tehát gyógyul a jó Isten segítségével. Kb. 18 éve egy kassai betegemnél tapasztaltam meg ezt legelőször.

Dr. Vander mutatja egy képen: csalánsaláta, vagy lényerő géppel kicsavarva 1-2 deci csalánlé naponta, hamarosan meggyógyítja a vérszegénységet.

Újból a Nagy Egészségkönyv 918.01daláról idézek: "B12 vitamin: tejtermékekkel a szükségletet fedezni lehet. Jóllehet a vegetáriánus ezt a vitamint nem viszi be a szervezetbe, csak ritkán mutatkoznak hiánybetegségek. Nyilvánvalóan tejsavas termékekkel (savanyú káposzta) elegendő B12 vitamint juttatnak be a szervezetbe."

 

Még egy pár figyelmeztetés az orvosi könyvekből:

MSD Orvosi Kézikönyv a Családban. A világ legismertebb orvosi szakkönyve. Közérthetően - mindenkinek 656. oldalán olvashatunk az A-vitamin túladagolásról:.rövidítve idézek belőle:

Az A-vitamin-többlet mérgezést okozhat, akár egyszerre veszik be az egészet (heveny mérgezés), vagy hosszú idő alatt (idült mérgezés). Azok a tabletták, melyek az ajánlott napi A-vitamin-bevitel 20-szorosát tartalmazzák, a bőrbetegségek megelőzésére, vagy enyhítésére árusítják őket, esetenként hasonló tünetekhez vezettek, még az előírásnak megfelelően szedve is. Pl: megritkult, megvastagodott haj, a szemöldök részleges elvesztése, felrepedezett ajkak, száraz, érdes bőr. Súlyos fejfájás, agynyomás-fokozódás, csontkinövések, ízületi fájdalmak gyakoriak, különösen gyermekeknél. A máj és a lép meg­nagyobbodhat. Az olyan nők kisbabáinak, akik izotretinoint (A-vitamin-származék bőrmegbetegedések kezelésére) szedtek a terhesség alatt, születési rendelle­nességei lehetnek.

Hogyan folytatja? Olvassuk: "A béta-karotint növények tartalmazzák, mint például a sárgarépa. A szervezetben lassan A-vitaminná alakul; nagy mennyiségekben lehet fogyasztani anélkül, hogy mérgezést okozna. Habár a bőr sötétsárga színűvé válik (karotinózis) különösen a tenyereken és a talpakon, nincs egyéb ártalmas hatása."

 

Ugyanebben a könyvben a 651-655.oldalakon Táblázatban be van mutatva a többi vitamin és ásványi anyag FELNÖTTEKNEK megadott szükségletmennyisége is, ­milyen táplálékokkal tudjuk azokat magunkhoz venni, s ugyancsak a hiány; vagy a többlet hatásai is le vannak írva. Érdemes őket elolvasni.

Még egy keveset szeretnék idézni Hans Ulrich Grimm: "A leves hazudik" Az ételek szép új világa c. könyv 94-95 ol­daláról:

"A ribotide" például, egy ízerősítő – lehetővé teszi, hogy "egy levesnek markánsabb legyen az íze, miközben a hús­kivonat teljes mennyisége ribotideval helyettesítődik. "A költségcsökkenés nyilvánvaló' - véli a prospektus ..... Mit kezd azonban az ínyencek gyomra a ribotidevel? Semmit - véli Jürgen B. érzékfiziológus. "A készülék üresen jár." Jürgen B. úr úgy véli - "Az aromák képesek kicselezni a szervezetet. Ha az ízanyagok marhahúst jeleznek, az agy értesítést kap, az emésztőhormonok aktiválódnak, amelyek az egész rendszert felkészítik a marha feldolgozására. Most minden üresen fut. A szervezet be lett csapva. Ez fiziológiailag hiányállapot." A következmény pedig far­kaséhség. A reflexszerű reakció erre a továbbevés..... Ám komplikációkat okoznak az emésztőrendszerben, csak azért, mert néhány hazug üzenetet közvetítettek. A szervezet nyilvánvalóan mégiscsak túlszárnyalja a laboratóriumok és egyetemek technológusainak horizontját, saját kozmoszában dolgozik, és nem hagyja, hogy a műételek átverjék."

Folytassuk a 99. oldalról: "A gyerekek például, ha a test természetes funkciói ki vannak kapcsolva, ha az íz nem szabályozza az étvágyat és jóllakottságot, akkor egysze­rűen tovább esznek. És ekkor jelentkezik az az elképesztő civilizációs jelenség, hogy egyesek egyszerre túlsúlyosak és alultápláltak is."

Még a 14-15. oldalról idézek: "A menthenthiolból ugyanakkor egy literben már a 0,2 milliárdnyi gramm (0,0000000002) képes a friss grapefruitlé ízének benyomását kelteni.

"Egyre ritkábban akarunk mi magunk a tűzhely mögé állni. A legfontosabbat, a túléléshez szükségeset, a na­ponta elkerülhetetlent, ételeik elkészítését mérnö­kökre, technikusokra és kémikusokra hagyják."

Aki egy kicsit is komolyan veszi családja és saját egész­ségét, úgy gondolom, hogy van min elgondolkodnia. Nem csoda tehát, hogy ma sokan "tanítják", hogy "gyakran egyél, keveset", mivel a "mű ételektől" szinte állandóan éhesnek érzi magát az ember.

Nagyon sokan kis hazánkban - de külföldön is - akik az Életreceptek - Ételreceptek c. könyvemből készítik napi táplálékukat, simán lemondtak a napi "gyakori étkezés­ről", mert egyszerűen nincs rá igényük, mivel a tartalmas ételek után nem éhesek.

Nem csak hiszem, hanem gyakorlom is, hogy míg élünk, mindig van mit tanulnunk!

Ezt kívánom minden kedves Olvasómnak. 

Feketéné Bokor Katalin